Den desátý (Figueira, Isla Cristina)

8. srpna 2017 v 12:22 | Niki |  Roadtrip 2017 - Španělsko, Portugalsko (jižní část)
Ráno nás probral pán od golfu (golfový resort byl asi 200 m od nás), který nás přišel vypakovat z prázdného malého veřejného parkoviště v kopci mimo silnici u fotbalového hřiště, že si prý místní obyvatelé stěžovali (?) na cizí auto (=nás). Sbalili jsme se teda a jeli na návštěvu k Silvě, spolužačce ze španělštiny z Liberce, která se v 5. semestru sbalila a odjela do Portugalska založit a provozovat svou školu surfingu pro českou klientelu. Bydlí ve vesničce Figueira, která se nachází kousek od Sagres. Když jsme jí předávali kyselé okurky a křen, měla nepředstíranou radost. Obdarovali jsme i jejího přítele, který zbožňuje české pivo - hlavně Plzen. Oni nám na oplátku nabídli místní pivo, sprchu a meloun z vlastní zahrádky. Kolem 1. hodiny odpoledne jsme se rozloučili a jeli dál s tím, že se k nim ještě někdy určitě vrátíme pomoct se zahradou, rekonstrukcí domu nebo s čímkoliv za ubytování. :)
Portugalsko jako takové nám ale moc nepřirostlo k srdci zejména kvůli nepořádku a smradu ve městech, nesmyslnému (ne)značení silnic a hlavně absenci sprch na plážích, které prý byly odstraněny proto, aby turisti - zejména karavanisti- nekempovali u pláží. Moc tomu nerozumíme, protože je to stejně od kempování nikdy neodradí. Např. ve Španělsku je toto řešené výškovým omezením vjezdu aut na parkoviště nebo cedulemi.
Musíme ale uznat, že útesy jsou zejména v Algarve opravdu nádherné. Taky rozumíme surfařům, pro které je Portugalsko rájem, protože pláže, které k surfování využívají, jsou krásné a dost rozsáhlé. Hlavně jim v oceánu nechybí ani vlny ideální k surfování. Tomuto sportu se ale budeme věnovat až někdy příště, letos na něj už nezbyl čas.
Už jsme se těšili zpět do Španělska, které je, zdá se, civilizovanější a čistější. A hlavně jsou na plážích sprchy… Jeli jsme tedy přímo ke hranicím. Ty jsme překročili večer a ještě jsme se stihli u městečka Isla de Carolina vykoupat. K pláži patřilo parkoviště v takovém borovicovém lesíku, které bylo ideální k přespání. Umytí (a osprchovaní!) z pláže jsme šli přeparkovat auto v lesíku na lepší místo, než jsme stáli doteď. Zdenda má často tendenci pořád někam popojíždět, přeparkovávat a rovnat auto, takže jsme opět popojížděli po lesíku, až jsme zavadili o kámen, který značil konec parkoviště. Zdenda nepotěšen z místa odjel a popojel o 20 m dál. Už jsme si vyhlídli ideální místečko. Na parkoviště zrovna vjížděli policajti, kteří jeli parkoviště asi obhlédnout. Ještě jsem Zdendovi říkala, že bychom tu asi neměli přespávat, když to tu hlídají. On ale jen mávnul rukou a rozjel se vstříc k vyhlídnutému místečku. Najednou se ale auto zaseklo a postupně se víc a víc zahrabávalo do písku… Policajti zrovna jeli kolem nás, tak jsem je poprosila, jestli by nám svým jeepem nepomohli auto z písku vyhrabat. Bylo to docela náročné - i jeep při akci chcípnul, ale nakonec se to povedlo. A na místečko jsme stejně zajeli. S odérem naší přepracované spojky… 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama